Jste zde

Domů

Istanbul a Thrákie

Çanakkale a zajímavosti

Turecké město Canakkale s přístavem

Univerzitní město Çanakkale se rozprostírá ve stejnojmenné turecké provincii v oblasti Maramara. Je to bezesporu nejdůležitější místo v oblasti Dardanel, v nejužším bodě tohoto rušného mořského průlivu.

Město se stalo symbolem turecké nezávislosti po vítězství nad spojeneckými vojsky v bitvě u Galliopoli za první světové války. Bitva ale stála spojenecké i turecké vojáky na čtvrt miliónu mrtvých a raněných.

Historie

Edirne a památky

Turecké město Edirne a mešita Selimiye

Edirne, dříve zvané Adrianopel, je nejzápadnější velké město v Turecku. Nachází se v příhraničním "trojúhelníku" Bulharska, Řecka a Turecka ve východní Thrákii, v evropské části Turecka.

Bývalé hlavní město Osmanské říše je dnes správním střediskem stejnojmenné provincie. Ve své historii mělo také thrácké jméno Odrysai, starořecké Orestia a latinské Hadrianopolis. Za osmanské nadvlády se ze jména Hadrianopel postupně stalo Edirne.

Nákupy v Turecku

Turecko je se svými bazary i moderními obchodními centry rájem nákupů pro všechny návštěvníky.
Úzká spojitost tradice s modernou je v Turecku v neposlední řadě patrná právě při nakupování.

V zemi u Bosporské úžiny hrají tradiční bazary a menší obchůdky stále významnou roli. Ve větších městech se k nim ovšem ve větší míře přidávají moderní nákupní centra a butiky, které odrážejí životní styl moderního Turecka.

Dovolená v Turecku

Turecko je jednou z nejoblíbenějších destinací turistů, důvodem ale nejsou pouze velmi výhodné nabídky. Země nabízí vše, co patří k dovolené. Kromě kulturních "lahůdek" se zde nacházejí překrásné pláže a vzrušující města, jako je například Istanbul.

Také z hlediska charakteru krajinu je Turecko velmi rozmanité, odráží se v ní přeci jen vlastnosti všech tří kontinentů: Evropy, Asie a Afriky. Zemi protínají téměř všechny typy zeměpisných oblastí.

Çanakkale a historie

Çanakkale a místní keramika

Çanakkale znamená v překladu něco jako "Hliněný hrad", tento název je odvozen od místní keramické výroby. Toto město nacházející se v Marmarské oblasti však mělo dlouhou dobu potíže, aby se vyvíjelo jako osídlení. Každá vůči Konstantinopoli (dnešní Istanbul) nepřátelsky smýšlející válečná mocnost totiž napadla nejprve toto město u brány do průlivu Dardanely. Çanakkale tak bylo stále znovu a znovu zatahováno do válečných konfliktů a v důsledku toho se rozvíjelo jen velmi pomalu.

Edirne, 2. část

Edirna - Archeologické a etnografické muzeum

V Edirne se zachovalo mnoho tradičních zvyků až do dnešních dnů. Na smaragdově zelených loukách obce Sarayici jsou každý rok organizovány zápasy v ringu - "kirkpinar". Při nich je každý zápasník na horní části těla natřen olivovým olejem, takže je pro soupeře obtížné ho pevně uchopit.

Stránky

Turecko na Facebooku

Alanya

24.02.2018 - 14:00

FairWest, Light breeze, 2.6 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1010.2 hPa

Antalya

24.02.2018 - 14:00

Partly cloudySouth, Gentle breeze, 3.7 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Bodrum

24.02.2018 - 15:00

Heavy rain showersSouth-southeast, Moderate breeze, 7.8 m/s15°C

10.2 mm srážek

Tlak: 1006.6 hPa

Istanbul

24.02.2018 - 14:00

CloudyNortheast, Gentle breeze, 4.0 m/s10°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Side

24.02.2018 - 15:00

Partly cloudySouth-southwest, Light breeze, 2.9 m/s16°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.