Jste zde

Domů

Vnitrozemí

Bergama a Pergamon, 1. část

Pergamon s pozůstatky antického amfiteátru
Autor: blieusong

Pergamon bylo antické řecké město v blízkosti západního pobřeží Malé Asie v dnešním Turecku. Leželo na severním okraji roviny, která byla vytvořena řekou Kaïkos (dnes Bakırçay).

Městská zástavba stála na úpatí, na svazích a na náhorní plošině akropole, jejíž jádro sestávalo z přibližně 335 metrů vysokého masivu z andezitu. V průběhu 3. a 2. století př.n.l. byl Pergamon hlavním městem pergamského království, které se rozšířilo přes velkou část západní Malé Asie.

Edirne a památky

Turecké město Edirne a mešita Selimiye

Edirne, dříve zvané Adrianopel, je nejzápadnější velké město v Turecku. Nachází se v příhraničním "trojúhelníku" Bulharska, Řecka a Turecka ve východní Thrákii, v evropské části Turecka.

Bývalé hlavní město Osmanské říše je dnes správním střediskem stejnojmenné provincie. Ve své historii mělo také thrácké jméno Odrysai, starořecké Orestia a latinské Hadrianopolis. Za osmanské nadvlády se ze jména Hadrianopel postupně stalo Edirne.

Manisa a zajímavosti

Turecké město Manisa s mešitou Muradiye
Autor: drencrome

Turecké město Manisa s více než 250 tisíci obyvateli je hlavním městem stejnojmenné provincie v západní části Anatolie.

Město je centrem obchodu s rozinkami, leží na severním úpatí pohoří Spil Dağı (antický Sipylos), a na břehu řeky Gediz. Najdete ho asi 40 kilometrů jihozápadně od města Izmir.

Mešity

Sardy, 2. část

Sardy - pozůstatky Artemidina chrámu a byzantského kostela
Autor: simonjenkins

I když už Sardy nebyly hlavním městem, mohly se těšit z dalšího rozvoje, neboť zde končila královská cesta a vedla důležitá obchodní trasa dlouhá 2500 km, která dále pokračovala přes celou Perskou říši.

V následujících staletích padly Sardy do rukou Řeků, Římanů i Byzantské říše. Nové rozčlenění silniční sítě ale způsobilo, že město bylo stále více stranou. I přes tento negativní vývoj se v Sardách usadilo jedno z prvních křesťanských společenství.

Sardy, 1. část

Turecko - Archeologické naleziště v Sardách
Autor: David J. Lull

Turecké Sardy patří k antickým městům, která jsou opředená mnoha legendami. Mnohé z nich jsou vymyšleny, ale některé se také zakládají na pravdě. Proto například souhlasí, že se zde nachází trosky Artemidina chrámu anebo největší antická synagoga v Malé Asii.

Sardy (dnes turecké město Sart) byly hlavním městem starověkého království Lýdie, později sídlem okresního soudu (conventus) v římské provincii Asie, a v pozdně antickém a byzantském období hlavním městem provincie Lýdie.

Dovolená v Turecku

Turecko je jednou z nejoblíbenějších destinací turistů, důvodem ale nejsou pouze velmi výhodné nabídky. Země nabízí vše, co patří k dovolené. Kromě kulturních "lahůdek" se zde nacházejí překrásné pláže a vzrušující města, jako je například Istanbul.

Také z hlediska charakteru krajinu je Turecko velmi rozmanité, odráží se v ní přeci jen vlastnosti všech tří kontinentů: Evropy, Asie a Afriky. Zemi protínají téměř všechny typy zeměpisných oblastí.

Stránky

Turecko na Facebooku

Alanya

24.02.2018 - 14:00

FairWest, Light breeze, 2.6 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1010.2 hPa

Antalya

24.02.2018 - 14:00

Partly cloudySouth, Gentle breeze, 3.7 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Bodrum

24.02.2018 - 15:00

Heavy rain showersSouth-southeast, Moderate breeze, 7.8 m/s15°C

10.2 mm srážek

Tlak: 1006.6 hPa

Istanbul

24.02.2018 - 14:00

CloudyNortheast, Gentle breeze, 4.0 m/s10°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Side

24.02.2018 - 15:00

Partly cloudySouth-southwest, Light breeze, 2.9 m/s16°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.