Jste zde

Domů

Turecko v kostce

Travertinová jezírka v Pamukkale, Turecko

Turecko je země kontrastů. Leží totiž na dvou kontinentech, evropském a asijském.

Je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Orient se zde setkává s evropskou kulturou, stejně jako nedotčená krajina s turistickými letovisky.

Objevíte zde zasněžená horská pásma i sluncem zalité pláže, a vedle vodopádů také nádherný podmořský svět Černého moře.

Hlavním městem je Ankara, největším městem s 12 miliony obyvatel je ale Istanbul. Procházka místním pestrým bazarem je vzrušujícím zážitkem pro všechny smysly. Dalšími zajímavostmi jsou římské zdi, chrám Hagia Sofia, bývalý sultánův palác Topkapi nebo podzemní cisterny. Přes město, které bylo dříve nazývané Konstantinopol, vede hranice mezi Evropou a Asií.

Na krásném tureckém pobřeží leží malebná letoviska a také významné archeologické lokality. Zde byly také nalezeny pozůstatky legendární místa Trója.

Cesme s nádhernými plážemi, pevností z 15. století a horkými prameny je jen jedním z mnoha resortů v regionu. Další zajímavá turecká města jsou Ankara, Adana nebo třeba Izmir, která vyzařují orientální atmosféru.

Úsek mezi provincií Antalya a mysem Anamur je známý jako Turecká riviéra. Ta je velmi oblíbenou destinací mnoha turistů, a to zejména v létě.

Mezi její nejznámější letoviska patří Antalya, Alanya, Side, Belek nebo třeba Kemer.

Tajným tipem pro milovníky koupání je místo Bodrum. Najdete zde nejen krásné pláže, ale také třeba středověkou pevnost nebo rušný noční život.

Oblíbeným výletním cílem jsou terasy Pamukkale v západním Turecku. Vyvěrají zde horké, minerální prameny do různých bazénků.

Turecko je ideálním místem ke strávení nádherných dnů u moře. Najdete zde více než 200 pláží, které získaly tzv. modrou vlajku. To je to nejvyšší ocenění, které může pláž dosáhnout za kvalitu mořské vody a čistotu pláže.

V letoviscích ale nemusíte všechen svůj volný čas trávit pouze lenošením na pláži, můžete vyzkoušet i mnoho aktivit. Kromě oblíbených vodních sportů budete mít na výběr třeba mezi jízdou na koni, golfem, prozkoumáváním jeskyní nebo přírody v jednom z 19 národních parků.

V Turecku můžete spojit vaší dovolenou na pláži s návštěvou významných památek, včetně zbytků dvou antických divů světa - chrámu Artemis v Efezu a mauzolea Halicarnassos v Bodrumu. Poznáte také antické divadlo v Efezu, zříceniny Xanthosu se svatyní v Letoonu, město Hierapolis, staré město Safranbolu, staré město Istanbulu a historické pozůstatky Tróji.

Na pobřeží Turecka panuje typické středomořské klima: horká léta a mírné zimy. Na severním pobřeží Egejské moře, v Istanbulu a ve vnitrozemí je v zimních měsících o něco chladněji. Letní měsíce v celém Turecku ale zaručují teplé počasí a téměř žádné srážky.

Nejlepší sezóna pro milovníky koupání a slunění je od května do září, již v dubnu má moře příjemné teploty na plavání. Pokud chcete poznávat města a památky, ideální období je v zimě.

Turecko na Facebooku

Alanya

24.02.2018 - 14:00

FairWest, Light breeze, 2.6 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1010.2 hPa

Antalya

24.02.2018 - 14:00

Partly cloudySouth, Gentle breeze, 3.7 m/s17°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Bodrum

24.02.2018 - 15:00

Heavy rain showersSouth-southeast, Moderate breeze, 7.8 m/s15°C

10.2 mm srážek

Tlak: 1006.6 hPa

Istanbul

24.02.2018 - 14:00

CloudyNortheast, Gentle breeze, 4.0 m/s10°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.6 hPa

Side

24.02.2018 - 15:00

Partly cloudySouth-southwest, Light breeze, 2.9 m/s16°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.