Jste zde

Domů

Památky

Bergama a Pergamon, 1. část

Pergamon s pozůstatky antického amfiteátru
Autor: blieusong

Pergamon bylo antické řecké město v blízkosti západního pobřeží Malé Asie v dnešním Turecku. Leželo na severním okraji roviny, která byla vytvořena řekou Kaïkos (dnes Bakırçay).

Městská zástavba stála na úpatí, na svazích a na náhorní plošině akropole, jejíž jádro sestávalo z přibližně 335 metrů vysokého masivu z andezitu. V průběhu 3. a 2. století př.n.l. byl Pergamon hlavním městem pergamského království, které se rozšířilo přes velkou část západní Malé Asie.

Çanakkale a zajímavosti

Turecké město Canakkale s přístavem

Univerzitní město Çanakkale se rozprostírá ve stejnojmenné turecké provincii v oblasti Maramara. Je to bezesporu nejdůležitější místo v oblasti Dardanel, v nejužším bodě tohoto rušného mořského průlivu.

Město se stalo symbolem turecké nezávislosti po vítězství nad spojeneckými vojsky v bitvě u Galliopoli za první světové války. Bitva ale stála spojenecké i turecké vojáky na čtvrt miliónu mrtvých a raněných.

Historie

Edirne a památky

Turecké město Edirne a mešita Selimiye

Edirne, dříve zvané Adrianopel, je nejzápadnější velké město v Turecku. Nachází se v příhraničním "trojúhelníku" Bulharska, Řecka a Turecka ve východní Thrákii, v evropské části Turecka.

Bývalé hlavní město Osmanské říše je dnes správním střediskem stejnojmenné provincie. Ve své historii mělo také thrácké jméno Odrysai, starořecké Orestia a latinské Hadrianopolis. Za osmanské nadvlády se ze jména Hadrianopel postupně stalo Edirne.

Manisa a zajímavosti

Turecké město Manisa s mešitou Muradiye
Autor: drencrome

Turecké město Manisa s více než 250 tisíci obyvateli je hlavním městem stejnojmenné provincie v západní části Anatolie.

Město je centrem obchodu s rozinkami, leží na severním úpatí pohoří Spil Dağı (antický Sipylos), a na břehu řeky Gediz. Najdete ho asi 40 kilometrů jihozápadně od města Izmir.

Mešity

Dovolená v Side, 2. část

Obzvláště živo je v Side v září. Koná se zde totiž velký mezinárodní festival umění. Pokud sem přijedete v této době, určitě byste si neměli nechat ujít představení v divadle pod širým nebem v Aspendosu.

Památky

Side na pobřeží Turecka je plné historických památek, vypadá téměř jako jedno velké muzeum pod širou oblohou. Poznávacím znakem města je antický amfiteátr, ale vedle něj je zde ještě spousta neméně zajímavých míst. Procházka po stopách místních památek je nezapomenutelným zážitkem.

Sardy, 2. část

Sardy - pozůstatky Artemidina chrámu a byzantského kostela
Autor: simonjenkins

I když už Sardy nebyly hlavním městem, mohly se těšit z dalšího rozvoje, neboť zde končila královská cesta a vedla důležitá obchodní trasa dlouhá 2500 km, která dále pokračovala přes celou Perskou říši.

V následujících staletích padly Sardy do rukou Řeků, Římanů i Byzantské říše. Nové rozčlenění silniční sítě ale způsobilo, že město bylo stále více stranou. I přes tento negativní vývoj se v Sardách usadilo jedno z prvních křesťanských společenství.

Stránky

Turecko na Facebooku

Přihlášení

Alanya

26.04.2015 - 15:00

Clear skyWest, Light breeze, 2.8 m/s19°C

0 mm srážek

Tlak: 1016.9 hPa

Antalya

26.04.2015 - 12:00

FairSouth-southeast, Light air, 1.1 m/s19°C

0 mm srážek

Tlak: 1018.1 hPa

Bodrum

26.04.2015 - 15:00

Clear skySoutheast, Moderate breeze, 6.7 m/s19°C

0 mm srážek

Tlak: 1016.3 hPa

Istanbul

26.04.2015 - 12:00

Clear skySouth-southwest, Light breeze, 2.7 m/s13°C

0 mm srážek

Tlak: 1018.1 hPa

Side

26.04.2015 - 12:00

Partly cloudyWest-southwest, Light breeze, 1.8 m/s18°C

0.2 mm srážek

Tlak: 1018.2 hPa

Předpověď počasí na yr.no.