Jste zde

Domů

Památky

Çanakkale a zajímavosti

Turecké město Canakkale s přístavem

Univerzitní město Çanakkale se rozprostírá ve stejnojmenné turecké provincii v oblasti Maramara. Je to bezesporu nejdůležitější místo v oblasti Dardanel, v nejužším bodě tohoto rušného mořského průlivu.

Město se stalo symbolem turecké nezávislosti po vítězství nad spojeneckými vojsky v bitvě u Galliopoli za první světové války. Bitva ale stála spojenecké i turecké vojáky na čtvrt miliónu mrtvých a raněných.

Historie

Edirne a památky

Turecké město Edirne a mešita Selimiye

Edirne, dříve zvané Adrianopel, je nejzápadnější velké město v Turecku. Nachází se v příhraničním "trojúhelníku" Bulharska, Řecka a Turecka ve východní Thrákii, v evropské části Turecka.

Bývalé hlavní město Osmanské říše je dnes správním střediskem stejnojmenné provincie. Ve své historii mělo také thrácké jméno Odrysai, starořecké Orestia a latinské Hadrianopolis. Za osmanské nadvlády se ze jména Hadrianopel postupně stalo Edirne.

Manisa a zajímavosti

Turecké město Manisa s mešitou Muradiye
Autor: drencrome

Turecké město Manisa s více než 250 tisíci obyvateli je hlavním městem stejnojmenné provincie v západní části Anatolie.

Město je centrem obchodu s rozinkami, leží na severním úpatí pohoří Spil Dağı (antický Sipylos), a na břehu řeky Gediz. Najdete ho asi 40 kilometrů jihozápadně od města Izmir.

Mešity

Dovolená v Side, 2. část

Obzvláště živo je v Side v září. Koná se zde totiž velký mezinárodní festival umění. Pokud sem přijedete v této době, určitě byste si neměli nechat ujít představení v divadle pod širým nebem v Aspendosu.

Památky

Side na pobřeží Turecka je plné historických památek, vypadá téměř jako jedno velké muzeum pod širou oblohou. Poznávacím znakem města je antický amfiteátr, ale vedle něj je zde ještě spousta neméně zajímavých míst. Procházka po stopách místních památek je nezapomenutelným zážitkem.

Sardy, 2. část

Sardy - pozůstatky Artemidina chrámu a byzantského kostela
Autor: simonjenkins

I když už Sardy nebyly hlavním městem, mohly se těšit z dalšího rozvoje, neboť zde končila královská cesta a vedla důležitá obchodní trasa dlouhá 2500 km, která dále pokračovala přes celou Perskou říši.

V následujících staletích padly Sardy do rukou Řeků, Římanů i Byzantské říše. Nové rozčlenění silniční sítě ale způsobilo, že město bylo stále více stranou. I přes tento negativní vývoj se v Sardách usadilo jedno z prvních křesťanských společenství.

Sardy, 1. část

Turecko - Archeologické naleziště v Sardách
Autor: David J. Lull

Turecké Sardy patří k antickým městům, která jsou opředená mnoha legendami. Mnohé z nich jsou vymyšleny, ale některé se také zakládají na pravdě. Proto například souhlasí, že se zde nachází trosky Artemidina chrámu anebo největší antická synagoga v Malé Asii.

Sardy (dnes turecké město Sart) byly hlavním městem starověkého království Lýdie, později sídlem okresního soudu (conventus) v římské provincii Asie, a v pozdně antickém a byzantském období hlavním městem provincie Lýdie.

Stránky

Turecko na Facebooku

Přihlášení

Alanya

31.03.2015 - 12:00

Heavy rainSouth, Gentle breeze, 4.6 m/s15°C

6.4 mm srážek

Tlak: 1012.9 hPa

Antalya

31.03.2015 - 12:00

Heavy rainSoutheast, Light breeze, 2.7 m/s14°C

8.4 mm srážek

Tlak: 1011.7 hPa

Bodrum

31.03.2015 - 12:00

Rain showersEast-southeast, Moderate breeze, 7.1 m/s14°C

4.4 mm srážek

Tlak: 1009.0 hPa

Istanbul

31.03.2015 - 12:00

FairWest-southwest, Light breeze, 3.0 m/s10°C

0.2 mm srážek

Tlak: 1010.2 hPa

Side

31.03.2015 - 12:00

Heavy rainSouth-southeast, Gentle breeze, 5.2 m/s15°C

12.3 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Předpověď počasí na yr.no.